Akademia Piłkarska Ruch Chorzów S.A. - strona nieoficjalna

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

pon.

Jak rodzice mogą pomóc piłkarzom i drużynie !!!

JAK RODZICE MOGĄ POMÓC MŁODYM PIŁKARZOM I DRUŻYNIE ?

Każdy rodzic jest dumny, że jego dziecko gra w piłkę nożną. Z większym lub mniejszym zaangażowaniem wspiera działania własnego dziecka i całej drużyny. Jednak zdarzyć się może, że zachowania rodziców mogą niekoniecznie mieć dobry wpływ na drużynę, zawodników jak i trenera .

Rodzicu! Jeśli chcecie dobrze dla swojego dziecka i całej drużyny proponuję:

Bądź pozytywny. Wspieraj i dopinguj drużynę. Chwal wszystkich zawodników z drużyny. Negatywne komentarze zachowaj dla siebie, szczególnie te do innych dzieci. Pamiętaj, że zawodnicy zawsze dają z siebie jak najwięcej i gra w piłkę nożną nie jest wcale taka prosta na jaką wygląda.

Nie wcielaj się w rolę trenera. Pozwól, by trener wydawał instrukcje i wprowadzał korekty do zespołu. Często polecenia wydawane przez rodziców różnią się od tych, które zalecił trener. Niech dzieci (zawodnicy) sami podejmują decyzję i uczą się na błędach. Uwagi rodziców (kibiców) takie jak „podaj”, „rozciągnij grę”, „wyjdź na pozycję”, „wybij”, „idź do przodu”, „cofnij się” itd. często powodują, że zawodnicy nie czują potrzeby komunikowania się z kolegami z drużyny.

Nie mów o zawodnikach z drużyny przeciwnej.

Miej szacunek do sędziów. Oni również popełniają błędy. Każdy człowiek je popełnia. Jeśli trener ma uwagi do sędziego niech sam zwróci mu uwagę. Czy widziałeś kiedyś sędziego, który zmieniał decyzję kiedy któryś z rodziców na niego krzyczał?

Nie wdawaj się w dyskusje na temat meczu z rodzicami z drużyny przeciwnej. Drużyna Twojego dziecka będzie grała z tą drużyną przez kilka lat. Wynik będzie zapomniany ale wszelkie potyczki, sprzeczki czy inne nieprzyjemne incydenty zostaną w pamięci.

Niech wynik i gra zostaną na boisku. Nawet największa ilość komentarzy, pytań, dyskusji z zawodnikami, trenerami czy sędziami nie zmieni wyniku. Rolą trenera jest analiza meczu, wyciągnięcie wniosków i praca na treningach, by nadrobić ewentualne braki.

Niech gra będzie zabawą. Wygrana zawsze bardziej cieszy niż porażka. Pozwól, by piłkarze czerpali radość z gry z miłości do piłki nożnej. Nie oferuj im nagrody za wygrane. Pozwól, by sami się motywowali. Upewnij się, że ty sam czerpiesz radość z gry Twojego dziecka.

Pomyśl o swojej pracy. Czy gdyby za każdym razem kiedy popełnisz błąd ktoś na Ciebie krzyczał, podejmował byś ryzyko? Tak również zachowują się niektórzy zawodnicy w drużynie. Zamiast próbować i podejmować ryzyko starają się być niewidoczni i nie popełniać błędów.

Wielu rodziców przed i po meczu prawi 30 minutowe kazania odnośnie gry. Jak mają grać lub też jak grali. Dzieci, które doświadczają takich rozmów nie grają dla zabawy tylko, by nie popełniać błędów.

Dlatego jako rodzic, by wesprzeć swoje dziecko proponuję używać 6 prostych zadań:

Przed meczem:

Kocham Cię

Powodzenia

Baw się dobrze

Po meczu:

Kocham Cię

Wspaniale się oglądało jak grałeś

Co chciałbyś zjeść?

16.09.2012 mecz ligowy z Gwiazda Ruda Śląska
Ładowanie...

Iskra Pszczyna 2:3 Akademia Piłkarska Ruch Chorzów S.A.
GKS PIAST S.A. GLIWICE 3:1 ROW Rybnik
RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA 2:1 Podbeskidzie Bielsko Biała
RKS SKRA CZĘSTOCHOWA 1:0 Górnik Zabrze S.S.A

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Iskra PszczynaAkademia Piłkarska Ruch Chorzów S.A.
Iskra Pszczyna 2:3 Akademia Piłkarska Ruch Chorzów S.A.
2014-11-08, 11:00:00